Maslinovo ulje kao začin u mnogim jelima
Maslinovo ulje je neizostavan dodatak jelima na Mediteranu i njegova upotreba je zaista široka. Ovo tekuće zlato Dalmacije se koristi za razne marinade, namaze, salate, uz ribu i meso, pa čak i za pripremu deserta. U pravoj punini okusa maslinovog ulja možete uživati kombinirate li ga sa svježim namirnicama, bez termičke obrade.
Kvalitetno ekstra djevičansko maslinovo ulje lako može upotpuniti okus jelu i nutritivno ga obogatiti. Upravo zato trebate birati kvalitetno ulje, domaće proizvodnje i provjerenih proizvođača. Takvo ulje lokalnog proizvođača možete pronaći u Dalmat Food paketima.
Važnost ulja za zdravlje
Pitate se za što je sve dobro maslinovo ulje? Maslinovo ulje se smatra nezamjenjivom namirnicom s izuzetno dugim popisom ljekovitih svojstava, posebno ako je ekstra djevičansko. Također, maslinovo ulje je jedno od rijetkih ulja koje se preporuča konzumirati u sirovom stanju bez ikakvog termičkog postupka.
Ova dragocjena namirnica je bogata klorofilom, karotenoidima, fenolima, polifenolima, masnim kiselinama, zasićenim masnim kiselinama, ali i dragocjenim višestruko nezasićenim kiselinama što joj daje veliko nutritivno bogatstvo. Osim mnogo brojnih blagotvornih i hranjivih tvari, maslinovo ulje je izvor vitamina E, što mu daje visoka antioksidativna svojstva a može nam pomoći u kod mršavljenja.
Također, redovita konzumacija maslinovog ulja može blagotvorno djelovati na srce i krvne žile štiteći dobar HDL kolesterol, a smanjujući loši LDL kolesterol
U salatama
Dodate li ovo ulje svojoj salati, ona neće biti samo puno ukusnija, nego i nutritivno bogatiji obrok. Iako nećete pogriješiti ako svoju salatu samo prelijete maslinovim uljem i začinima po želji, u nastavu vam donosimo recept za dressing kojeg možete napraviti u nekoliko minuta.
Bit će vam potrebno:
- 2 čajne žličice senfa
- 2 čajne žličice meda
- Sok jednog limuna
- 6 jušnih žlica ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- Sol i papar po želji
Pjenjačom promiješajte senf, med i sok limuna. Kad se sastojci sjedine, polako dodajte maslinovo ulje i na kraju sol i papar. Dressing prelijte preko omiljene salate, i uživajte u ovom slatko – gorkom spoju okusa. Također, možete ga koristiti i kao dip umak.
Uz ribu
Sigurno ne možete zamisliti jelo s ribom bez kapljice pravog ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Ovo ulje je glavni sastojak jednog od najpoznatijih jela u Dalmaciji, ribe na gradele. Osim svježe ribe, da bi ovo jelo bilo što ukusnije, potrebno je premazati ribu pripremljenom marinadom nakon pečenja.
Sastojci za marinadu:
- Češnjak
- Svježi peršin
- Maslinovo ulje
- Sok i korica limuna
- Sol i papar po želji
Potisnite ili sitno nasjeckajte češnjak i peršin, dodajte mu maslinovo ulje, sok i koricu limuna. Začinite sa solju i paprom po želji. Ovu marinadu prelijte preko netom pečene ribe. Isto tako, ovu marinadu možete preliti preko grilanog kruha.
Za prženje
Prženje je jedan od najučestalijih priprema hrane, iako je opće poznato da se takvom pripremom nutritivno mijenja sastav namirnice koja se prži, kao i ulja na kojem se priprema.
S obzirom na poseban sastav masnih kiselina za razliku od većine drugih ulja koja često koristimo, maslinovo ulje ima visoku točku dimljenja. Upravo ta točka dimljenja ovo ulje čini stabilnijim i poželjnijim za prženje u odnosu na druga ulja.
Ipak, važno je istaknuti da su ljekovita svojstva maslinovog ulja najveća kada se koristi hladno ili lagano zagrijano.
Povrće u maslinovom ulju
Zdravo, nutritivno bogato a iznimno ukusno! Upravo tako možemo opisati spoj maslinovog ulja i povrća. Svoje omiljeno povrće pripremite s maslinovim uljem i priuštite svom organizmu pravu dozu vitamina.
U nastavku vam donosimo tri vrlo jednostavna recepta koja su spoj povrća i maslinovog ulja.
Pečeno povrće na maslinovom ulju
Bit će vam potrebno:
- 250 g tikvica
- 200 g paprike
- 250 g patlidžana
- 250 g batata
Umak
- Maslinovo ulje
- Nasjeckani ružmarin
- Sol i papar
- Potisnuti češnjak
Tikvice, paprike, patlidžan i batat ogulite, operite i narežite na ploške. Sve sastojke za umak pomiješajte u zdjelici. Pripremljeno povrće stavite na papir za pečenje i prelijte umakom. Pecite na 200 °C trideset minuta ili dok povrće ne poprimi boju.
Ovom jelu možete dodati i omiljeni sir narezan na ploške. Poslužite sa svježe nasjeckanim bosiljkom ili peršinom po želji.
Kuhano povrće s maslinovim uljem
Kuhano povrće je odlična opcija kada želite pojesti lagan, zdrav i brz obrok. Ovako pripremljeno povrće odličan je ručak ili večera ako ste na dijeti i želite pripaziti na unos kalorija.
Bit će vam potrebno:
- Kelj
- Brokula
- Grašak
- Cvjetača
- Mrkva
- Krumpir
Umak
- Maslinovo ulje
- Sok pola limuna
- Češnjak
- Peršin
- Sol i papar
Pripremite povrće tako da ga očistite i narežete na manje komade. Dobro ga operite i obrišite te stavite kuhati u posoljenu vodu prvo mrkvu i krumpir, a potom i ostalo povrće.
Kuhajte dok ne postane mekano, ali ne previše. Kada je povrće skuhano, ocijedite ga i ostavite sa strane da se ohladi.
U drugoj zdjelici izmiješajte maslinovo ulje, limunov sok, sitno sjeckani češnjak, peršin, sol i papar. Prelijte umak preko ohlađenog povrća i promiješajte kako bi se sastojci povezali.
Ovako kuhano povrće možete jesti kao obrok ili kao prilog raznim jelima.
Izbor povrća možete prilagoditi svom ukusu i sezoni. Iako je u zimskim mjesecima izbor povrća nešto manji, vjerujemo da ćete u ovom laganom kuhanom obroku uživati u svim godišnjim dobima.
Začin za rižoto
Koliko vam se puta dogodilo da vam rižoto ne ispadne onako kako ste htjeli? Sigurno ste preskočili neko od najbitnijih pravila pripreme ovog poznatog jela.
Prvi i najvažniji korak kod pripreme rižota je tostiranje riže. Rižu je potrebno tostirati kako bi se stvorila ”opna” oko zrna riže koja, ako se ne napravi ovaj korak, upiju mnogo više tekućine nego što je potrebno.
Rižu stavite na malo zagrijanog maslinovog ulja, i stalno miješajte kako se ne bi zalijepila za posudu, te kako bi se riža ravnomjerno tostirala. Vino, vodu ili temeljac možete dodati kada se riža ”zacakli”, odnosno kada postane transparentna.
Također, da biste postigli kremast i aromatičan okus rižota, potrebno je na kraju kuhanja dodati komad maslaca i malo maslinovog ulja. Pustite da se maslac otopi i da maslinovo ulje pusti svoju aromu.
Neizostavno maslinovo ulje
Možemo zaključiti da maslinovo ulje ima široku upotrebu u kuhinji a posebno mediteranskoj koja je nezamisliva bez namirnice poznate kao tekuće zlato. Sve veći broj zagovornika zdrave prehrane preporučuje upotrebu ekstra djevičanskog maslinovog ulja kao zamjenu za sve ostale tipove masnoće.
Napominjemo da je najbolje kupovati kvalitetno ekstra djevičansko ulje od provjerenih lokalnih proizvođača, kako biste bili sigurni u njegovu kvalitetu i ljekovita svojstva.